موقعیت شما در سایت:

انواع گرایش های مدیریت کسب و کار mba

انواع گرایش های مدیریت کسب و کار mba

0 نظر

0 لایک

3880 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/04/25

توضیحات

مدیریت کسب و کار و گرایش سیستم های اطلاعاتی mba برای ارتقای ظرفیت مدیران و تکنسین ها در بهبود کیفیت پروژه ها، فرآیند ها در یک کسب و کار به کار می رود.

مدیریت کسب و کار و گرایش سیستم های اطلاعاتی mba

حوزه سیستم های اطلاعاتی به طور مداوم در حال رشد است و گزینه های شغلی مختلفی را برای کسانی که علاقه مند به دنبال کردن شغل مرتبط با فناوری هستند ارائه می دهد. اما تفاوت سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات چیست؟ این اصطلاحات اغلب اشتباه در نظر گرفته می شوند. گرایش سیستم های اطلاعاتی mba در مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی ارشد با هدف گسترش و ارتقای ظرفیت مدیران و تکنسین ها در بهبود کیفیت پروژه ها، فرآیند ها و محصولات در توسعه و پیاده سازی سیستم ها و همچنین توسعه تفکر انتقادی و توانایی میانجیگری بین فناوری و محیط کسب و کار سازمان ایجاد شده است.

علی قلی زاده، کوچ کسب‌ وکار و مدرس سیستم ‌سازی و اصول مدیریت به شیوه‌های نوین، به مشتریان و مدیران کسب و کار در حوزه کسب ‌وکارهای اینترنتی مشاوره می دهد.گرایش سیستم های اطلاعاتی mba چیست؟

گرایش سیستم های اطلاعاتی mba چیست؟

فناوری اطلاعات مطالعه، طراحی، اجرا، پشتیبانی یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه است و تمرکز آن بر حفظ سخت افزار، نرم افزار، پایگاه داده و شبکه های سیستم است و هدف نهایی آن برقراری ارتباط با کاربران برای بهترین استفاده از عملکرد است. مدرک IT دانشجویان را به تفکر انتقادی و خلاقانه برای حل مشکلات تجاری از طریق فناوری مجهز می‌کند و گستره ‌ای از رشته ‌ها از جمله نرم‌افزار رایانه، امنیت سایبری و داده‌ها و مدیریت پروژه را پوشش می‌دهد.

گرایش سیستم های اطلاعاتی mba به مدیریت کل مجموعه ای از اطلاعات اشاره دارد و نه تنها شامل اجزای فناوری بلکه شامل افراد و فرآیندها نیز می شود. دوره‌ های درسی مدرک سیستم ‌های اطلاعاتی از برنامه ‌نویسی تا ارتباطات را شامل می‌شود و به دانش ‌آموزان کمک می‌کند تا هر دو جنبه برنامه‌ریزی فناوری و مدیریت کسب ‌وکار و نحوه پیاده‌ سازی این سیستم ‌های اطلاعاتی را برای پشتیبانی داخلی شرکت ‌ها و سازمان‌ ها بیاموزند.


 

ویژگی گرایش mba

گرایش سیستم های اطلاعاتی mba تا حدی با سیستم های مبتنی بر رایانه سروکار دارند. فناوری اطلاعات نیز به عنوان زیرمجموعه ای از سیستم های اطلاعاتی است. هم چنین، حوزه سیستم های اطلاعاتی به عنوان پل ارتباطی بین فناوری و مردم عمل می کند، در حالی که فناوری اطلاعات بر کمک به آن ها در استفاده و درک آن سیستم متمرکز است.مدرک گرایش سیستم های اطلاعاتی

 مدرک گرایش سیستم های اطلاعاتی

با مدرک لیسانس در گرایش سیستم های اطلاعاتی mba ، دانشجویان در توسعه و عملیات سیستم های اطلاعاتی و به اشتراک گذاری اطلاعات مسلط می شوند. آن ها در این گرایش، سیستم های مدیریت پایگاه داده و تجزیه و تحلیل سیستم های تجاری و مهارت های فنی و مفهومی مورد نیاز برای مدیریت آینده فناوری اطلاعات را تقویت خواهند کرد. مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی با گرایش سیستم های اطلاعاتی mba دانشجویان را برای مشاغل مختلف در موسسات شرکتی، صنعتی، دولتی و نظامی آماده می کند. سیستم ‌های اطلاعات کسب ‌وکار اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که سازمان‌ها برای مدیریت کارآمد و مؤثر خود، معمولاً با استفاده از سیستم‌ های کامپیوتری و فناوری، از آن‌ ها استفاده می‌کنند.  این گرایش برای دانشجویانی که از کار با کامپیوتر و فناوری لذت می برند بسیار عالی است.هدف از این گرایش

گرایش سیستم های اطلاعاتی mba شیوه ارتباط و تعامل مصرف کنندگان و کسب و کارها را متحول کرده است. برای مصرف کنندگان، خرده فروشی آنلاین به منبع توزیع طیف گسترده ای از محصولات و خدمات تبدیل شده است که این کار با جابجایی های گسترده از تجارت الکترونیک و وب و اکنون به رسانه های اجتماعی امکان پذیر شده است. تکنولوژی نه تنها عادات مصرف کنندگان بلکه محیط کار را نیز به طرز چشمگیری تغییر داده است.

موفقیت در قرن بیست و یکم مستلزم آن است که مدیران و تحلیلگران کسب ‌وکار بدانند چه فناوری ‌هایی در بازار موجود است و چگونه این فناوری‌ها می‌توانند در رقابت با محصولات، خدمات و مدل‌های تجاری جدید بمانند. بنابراین، لازم است بدانند که چگونه فناوری اطلاعات با استراتژی‌ های تجاری، سازمان ‌ها و مشتریان تعامل می‌کند و ضروری است که کسب ‌وکارها، مجموعه سرمایه‌گذاری‌های فناوری اطلاعات خود را بر این اساس مدیریت کنند. هر سیستم اطلاعاتی به گونه ای طراحی شده است که زندگی شخصی را آسان تر کند.جامع ترین معرفی گرایش استراتژی mba  در کسب و کار

جامع ترین معرفی گرایش استراتژی mba در کسب و کار

برنامه گرایش استراتژی mba  به شما این فرصت را می دهد تا بر ابزارهای کاربردی لازم برای مدیریت موثر در یک موقعیت مدیریتی یا برای توسعه تجارت خود تسلط پیدا کنید.  تاکید اصلی در آموزش MBA در این استراتژی بر توسعه تمرین مدیریتی شماست. استفاده از رویکرد های نظری و فناوری منحصر به فرد، که مشابه آن در بازار کسب و کار وجود ندارد، به شما این امکان را می دهد که از طریق تمرین، تجزیه و تحلیل و توسعه مدیر خبره شوید.
علی قلی زاده، بهترین متخصص سیستم سازی و راه‌اندازی سیستم در بیش از ۲۰۰ کسب و کار است که اقدام به مشاوره به تعداد زیادی از مدیران کشور و کمک به راه‌ اندازی یا پیشرفت کسب‌ وکارشان می کند.معرفی برنامه گرایش استراتژی mba 

 معرفی برنامه گرایش استراتژی mba

برنامه گرایش استراتژی mba در مدیریت استراتژیک کسب و کار، توسعه مهارت های مدیریت و کارآفرینی را به روشی خلاقانه و نوآورانه ترویج می کند، یک دیدگاه جامع و یکپارچه را ارائه می دهد و برای تشکیل و مشارکت تیم ها آماده می شود. جهان متمدن مدتهاست که این فرض را به عنوان یک اصل اساسی زندگی پذیرفته است که دستاورد های اقتصادی و سطح توسعه سیستم آموزشی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و مبارزه برای استانداردسازی زندگی مردم از کلاس های درس مدارس و موسسات آغاز می شود.
 با این حال، در طول دهه گذشته، چشم انداز سیاسی و اقتصادی جهانی به قدری تغییر کرده است که سیاست توسعه آموزش به هم ریخته است. اول از همه، این در مورد تحصیلات عالی اقتصادی و بازرگانی صدق می کند. موسسات، مدارس و کالج های کسب و کار و مدیریت در کشورهای مختلف به طور ناگهانی به طور نامحسوس درگیر رقابت جهانی شده و به دنبال برنامه گرایش استراتژی mba برای پیشرفت بیش تر هستند.مزایای برنامه گرایش استراتژی mba 

مزایای برنامه گرایش استراتژی mba 

با یک گرایش استراتژی mba ، شما قادر خواهید بود وظایف مدیریتی خود را به طور موثرتر، چه به صورت فردی و چه به عنوان بخشی از یک تیم، انجام دهید، زیرا این استراتژی:

 • یک استراتژی کاربردی برای مدیران شاغل است.
 • مدیریت را آموزش می دهد و نه فقط در مورد مدیریت صحبت می کند، تاکید در برنامه بر روی تمرین است.
 • تمرکز بر حل مشکلات مدیریت واقعی
 • به شما این فرصت را می دهد که بلافاصله راه حل های یافت شده در عمل اعمال کنید.
 • مهارت های کلیدی مدیریت و تفکر استراتژیک را توسعه می دهد.
 • فرصتی برای یادگیری از تجربه شرکت های مختلف از صنایع مختلف فراهم می کند.
 • یک محیط منحصر به فرد برای ارتباطات حرفه ای و شخصی ایجاد می کند.زمینه فعالیت با این استراتژی

مزایای برنامه گرایش استراتژی mba 

گرایش استراتژی mba  افراد حرفه ای را برای داشتن دانش کلان و خرد مرتبط با مدیریت کسب و کار در حوزه های مختلف آموزش می دهد. این استراتژی در مدیریت کسب و کار و برای کارآفرینان، مدیران اجرایی، متخصصان شاغل در صنعت، تجارت و خدمات است. فارغ التحصیلان رشته های مدیریت بازرگانی، علوم حسابداری و سایر آموزش هایی که می خواهند دانش خود را در این زمینه اضافه کنند نیز می توانند از این استراتژی استفاده نمایند.اهمیت برنامه گرایش استراتژی mba 


کسانی که از این استراتژی استفاده می کنند از مزیت‌ های رقابتی خاصی برخوردارند. خط استراتژیک توسعه در این موقعیت باید شامل جستجوی راه هایی برای گسترش بازار کسب و کار باشد که با ریسک مالی قابل توجهی همراه نباشد.گرایش استراتژی mba  چه چیزی را تضمین می کند؟

 • این برنامه دانش و مهارت های گسترده ای را ارائه می دهد که امروزه برای کار در تجارت مورد نیاز است.
 • این برنامه به طور مداوم به روز می شود و منعکس کننده تغییرات در دانش و عمل برای رفع نیازهای تجاری است.
 • برنامه MBA مطابق با استانداردهای بین المللی است. تخصص های گرایش استراتژی mba 

در برنامه گرایش استراتژی mba  علاوه بر گرایش عمومی چهار تخصص ارائه می شود:

 • مدیریت منابع انسانی
 • بازاریابی
 • ریسک های مالی
 • مدیریت دانش گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

در رشته MBA یا همان مدیریت کسب و کار، یکی از مهم ترین گرایش ها، گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA است. دانشجوهای این گرایش، عموما در سازمان ها نقش بسیار مهمی دارند. چرا که مدیریت کیفیت و توسعه محصول و تولیدات، که در بخش وظایف متخصصین این حوزه قرار می گیرد، از فعالیت های اصلی یک شرکت به شمار می رود. مهم نیست محصول نهایی شرکت خدمات باشد یا کالا، در هر صورت نیاز به این بخش بشدت وجود دارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA و آینده شغلی آن بپردازیم.نگاهی به گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

 نگاهی به گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

در گذشته در این گرایش، مبحث مدیریت عملیات از اهمیت بیشتری برخوردار بود. اما امروزه زنجیره تامین اهمیت بیشتری پیدا کرده است. دلیل عمده آن هم پیشرفت فناوری و کنار رفتن اصول سنتی است. طی این گرایش کل زنجیره، از ابتدا تا انتها، مورد بررسی قرار می گیرد. این گرایش نقش هسته اصلی خروجی و محصولات سازمان را داشته و دارای زمینه های بسیاری است. از جمله این زمینه ها می توان به زنجیره تامین از نگاه منابع انسانی یا فناوری اشاره کرد. به طور کلی، گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA قابلیت ترکیب با زمینه های بسیاری همچون موضوعات رفتاری را دارد.حوزه مدیریت عملیات و زنجیره تامین، در محیط کار شامل چه فعالیت هایی می شود؟


همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، نقش اصلی این حوزه در بخش تولیدات و خروجی سازمان است. لذا هر آنچه مربوط به این بخش باشد، در حوزه مدیریت عملیات و زنجیره تامین قرار می گیرد. از جمله این فعالیت ها می توان به بررسی کیفیت محصولات و خدمات، بررسی حمل و نقل تولیدات، بررسی راهکارهای کاهش هزینه های تولید و غیره اشاره کرد. به طور کلی متخصصین گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA مسئولیت بررسی و رفع مشکلات ایجاد شده در بخش تولیدات را بر عهده دارند.آیا متخصصین این حوزه باید مهارت ها یا ویژگی های خاصی داشته باشند؟

متخصصین این حوزه گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

اگر به فعالیت های مربوط به این حوزه توجه کرده باشید، حتما متوجه می شوید که مهم ترین مهارت برای این شغل، قدرت تحلیل است. تحلیل قدرتمند به فرد کمک می کند تا نگاه کامل و دقیقی به جزئیات تولیدات و سازمان داشته و راهکارهای مناسبی برای مشکلات ارائه دهد. در واقع قدرت تحلیل بیشتر، باعث می شود راهکارهای بهتر و سریع تری پیدا کنید. همچنین شخص باید با جنبه های رفتاری و شناختی نیز آشنا باشد. به عنوان مثال، تخصص و یا علاقه یک فرد در حوزه ای دیگر، همچون آی تی، می تواند به او کمک بسیاری کند.آیا گرایش مدیریت عملیات و زنجیره تامین برای استارتاپ ها هم فایده ای دارد؟


از آنجایی که گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA مربوط به حوزه تولیدات یک سازمان است، بنابراین در هر شغل و سازمانی کاربرد دارد. اما باید به خاطر داشت که در استارتاپ ها، که شرکت های تازه در حال شکل گیری هستند، مهم ترین مسئله برای بررسی، تقاضای کافی برای محصول و توان تولید آن است.آیا این گرایش وضعیت شغلی مناسبی در بازار داخل دارد؟


قبل از پاسخگویی به این سوال، باید این نکته را خاطر نشان کنیم که این گرایش، به بهبود و بهینه تر شدن شرکت ها بسیار کمک می کند. این بهبود و بهینه سازی، باعث می شود تا شرکت ها در فضای رقابتی برگ برنده قوی تری داشته باشند. در نتیجه این گرایش در فضاهای شغلی که رقابت وجود دارد، مانند تولید اپلیکیشن، کاربرد و تقاضای بیشتری دارد. لذا گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA در حال حاضر می تواند موقعیت های شغلی بسیاری در بازار داشته باشد. چرا که طی سال های اخیر، شرکت ها و استارتاپ های زیادی در حوزه تولید محصولات و خدمات مختلف ایجاد شده اند، که فضای رقابتی میان آنها بسیار داغ است.

 
 
کدام یک از دروس تخصصی این گرایش برای دانشجویان مفید هستند؟

کدام یک از دروس تخصصی این گرایش برای دانشجویان مفید هستند؟

به طور کلی تمامی دروس تخصصی این گرایش برای دانشجویان در حوزه کار مفید هستند. اما برخی از آنها از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و باید توجه بیشتری به آنها شود. این دروس عبارتند از:

استراتژی عملیات:

این درس در گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA به افراد کمک می کند تا لایه های کلان سازمان را به خوبی بررسی کرده و استراتژی مناسبی برای آن تعریف کنند.

مدیریت زنجیره تامین:

در این درس نحوه تعامل با بالادست ها و پایین دست ها و همچنین رقبا در محیط کار به دانشجویان آموزش داده می شود.

تحقیقات بازاریابی:

در این درس دانشجویان بررسی بخش عرضه و تقاضای شرکت را بهتر یاد می گیرند.

مدیریت درآمد و قیمت گذاری:

همانطور که از نامش پیداست، مبحث مهم قیمت گذاری و بررسی هزینه ها را به دانشجویان آموزش می دهد.

مدیریت کیفیت:

مباحث این درس به دانشجویان در بهینه سازی سازمان و محصولات کمک می کند.


مدیریت کسب و کار و گرایش سیستم های اطلاعاتی mba

نکات پایانی

برنامه گرایش استراتژی mba  یک نقطه عطف حرفه ای وکلیدی برای بسیاری از رهبران کسب و کار مشتاق و موفق است. با این استراتژی، رهبران، مدیریت خوبی ایجاد می کنند که قادر به رشد سازمان های بین المللی از طریق نوآوری، تحول دیجیتال، ایجاد استراتژی مبتنی بر داده ها و مشارکت اجتماعی مسئولانه هستند. هم چنین،  در کشورهای پیشرفته صنعتی، برنامه استراتژی درک و آگاهی از الزامات و پیامد های رقابت جهانی در زمینه آموزش عالی اقتصادی و بازرگانی جایگزین برنامه های قبلی شده است. به ویژه، تجزیه و تحلیل کسب و کار ها این امکان را می دهد که نتیجه بگیریم که همه آن ها دارای یک استراتژی توسعه بسیار خاص هستند که با آن قصد ورود به قرن جدید را دارند.

بیش تر حرفه ها از سیستم های اطلاعاتی استفاده می کنند. انواع مختلفی از کار در دنیای تجارت وجود دارد. مهم نیست که هدف شغلی شما چیست یا چه صنعتی به شما علاقه مند است، موفقیت شما و کسب و کارتان به توانایی شما در تشخیص فرصت هایی بستگی دارد که در آن گرایش سیستم های اطلاعاتی mba می توانند برای بهبود عملکرد مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، هدف متخصصان سیستم های اطلاعاتی این است که شکاف دانش بین کاربران تجاری و فناوران را پر کنند و بنابراین متخصصان IS باید به هر دو دنیا مسلط باشند. کار در زمینه سیستم های اطلاعاتی هیجان انگیز، سرگرم کننده و سریع است. همیشه یک تیم جدید برای کار و فناوری جدید برای یادگیری وجود دارد، و پروژه ها به سرعت پیش می روند و فرصت هایی برای تلاش های جدید ایجاد می کنند.

در آخر لازم است بگوییم که گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA کاربردهای بسیاری داشته و حوزه جذابی است. اما مهم ترین نکته برای ورود به آن، علاقه است. این گرایش در سازمان ها نقش مهمی دارد، لذا علاقه فرد به او کمک می کند تا به خوبی بررسی های لازم را انجام داده و کار خود را به نحو احسنت انجام دهد.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه افراد ثروتمند دنیا، خلاصه کتاب مدیریتی برای مدیران و مصاحبه های اختصاصی با کارآفرینان برتر ایران را برای مدیریت کسب و کار خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها