موقعیت شما در سایت:

زندگی نامه محمد علی کلی

زندگی نامه محمد علی کلی

0 نظر

0 لایک

856 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/10/11

توضیحات

محمد علی کلی بوکسور حرفه‌ای سنگین‌وزن آمریکایی بود که به عنوان برترین مشت‌زن تاریخ بوکس از او یاد می شود. که در این پست به جزئیات زندگی او می پردازیم.

محمد علی کلی، بوکسور مشهور، با اظهارات محبوب خود، به ویژه جمله "من بزرگترین هستم"، به نمادی از اعتماد به نفس تمام نشدنی تبدیل شد. این اظهارنظر به نشان دادن باورهای قوی او درباره خودش و اراده برای ایجاد تغییر در زندگی اش اشاره دارد. او این جمله را مکرراً به خودش یادآوری می‌کرد، حتی قبل از اینکه به یک اصطلاح مشهور تبدیل شود. این تجربه به ما یادآوری می‌کند که با داشتن اعتقادات قوی در ذهن و قلب، ما می‌توانیم به عنوان افراد موفق و اسطوره‌ای در زندگی خود ظاهر شویم. این نه تنها به اهمیت اعتماد به نفس اشاره دارد بلکه نقش مهمی را برای اعتقادات و اراده در تحقق اهداف زندگی انسانی تاکید می‌کند.


دوران کودکی و جوانی محمد علی کلی


دوران کودکی و جوانی محمد علی کلی 

محمد علی کلی، که در اصل با نام کاسیوس مارسلوس کِلِی جونیور شناخته می‌شود، در 17 ژانویه 1942 در ایالت کنتاکی شرقی آمریکا به دنیا آمد و پس از 74 سال، در تاریخ 3 ژوئن 2016 در ایالت آریزونا در جنوب غربی آمریکا از دنیا رفت. وی، در طی دوران مبارزات برای حقوق سیاهان در آمریکا، در سن دوازده سالگی با شروع مشت زنی، به مبارزات پیوست. ورود او به دنیای بوکس به دلیل سرقت دوچرخه‌اش بود که با اطلاع‌رسانی به یک افسر پلیس به نام جو مارتین، توصیه شد که ابتدا باید مهارت‌های بوکس و مشت زنی را یاد بگیرد. آقای مارتین، که در یک باشگاه بوکس محلی به نوجوانان آموزش می‌داد، به محمد علی گفت که اگر می‌خواهد با دزدان مبارزه کند، بهتر است ابتدا مهارت‌های بوکس و مشت زنی را یاد بگیرد. محمد علی به سرعت وارد رینگ بوکس شد. او در دبیرستان وارد مرحله‌ای جدید شد و با کسب شش عنوان قهرمانی در ایالت کنتاکی تا سن هفده سالگی، آینده درخشانی پیش رو داشت. در سن هفده سالگی، در المپیک تابستانی رم، مدال طلای سبک وزن آماتور را به دست آورد. این دستاورد باعث شد که طرفداران بسیاری به تماشای مبارزات او علاقه‌مند شوند.


زندگی حرفه ای محمد علی کلی 


زندگی حرفه ای محمد علی کلی 

لویی ویل، مشتزن مشهور، این لقب را به خود اختصاص داد که در همان دورانی که محمد علی کلی مدال طلای خود را کسب کرد، به او داده شد. بعد از این حادثه، زیر نظر "آنجلو داندی" به عنوان مربی حرفه‌ای به تدریس بوکس پرداخت و به حرفه‌ای شدن در این زمینه پرداخت. در دهه ۶۰ میلادی، محمد علی با شکست دادن هنری کوپر و سانی لیستون، به عنوان قهرمان سنگین وزن جهان اعلام شد. او همواره با استفاده از رجزخوانی های ترسناک، پیش از هر نبرد، خود را به عنوان یک مبارز استثنایی به نمایش می‌گذاشت. او با حرکاتی چون پرواز مانند پروانه و تبحر در رقص پا، همواره توجه بسیاری را به خود جلب می‌کرد. علاوه بر این، با حرکاتی شبیه به زنبور، او با زدن مشت‌های آهنین، حریفان خود را ناک‌اوت می‌کرد. در سال ۱۹۶۵، برای حفظ قهرمانی خود، محمد علی با یک ضربه فانتوم در همان راند اول، سانی لیستون را ناک‌اوت کرد. این قهرمانی، او را به عنوان آوازه بوکس جهان معرفی کرد و هشت بار دیگر توانست قهرمانی را به دست آورده و به عنوان یک رکورددار در این زمینه شناخته شد.تغییر نام و مذهب محمد علی کلی

در سال 1962، محمد علی به عضویت در جنبش امت اسلامی آمریکا پیوست و خارج از دایره ورزش و رینگ، به یک مبارزه اعتقادی علیه نظام حاکم پرداخت. این تصمیم منتهی به تغییر دین او به اسلام شد و همچنین تصمیم به تغییر نام خود گرفت. این اقدام نخستین تصمیم سیاسی او بود که هدف آن آزادی خود و دیگر سیاهپوستان از سلطه نظام حاکم بود. در سال 1967، پس از اینکه محمد علی اعلام کرد که به دلیل مخالفت با جنگ ویتنام، از خدمت نظامی درخواست می‌کند، وارد یک مبارزه سیاسی شد. او اولین مشت سیاسی خود را در مقابل نظام جنگ‌طلب آمریکا فشار داد و تمام انتقادات را، از جمله اتهامات به خیانت به وطن، به جان خرید. این تصمیم باعث محرومیت او از مشارکت در تمام رقابت‌های داخلی و بین‌المللی به مدت 5 سال شد. دادگاه نیز او را به جرم فرار از خدمت به پنج سال حبس محکوم کرد، اما با پرداخت جریمه، او به زندان نرفت.


زندگی شخصی محمد علی کلی


زندگی شخصی محمد علی کلی

محمد علی چهار بار ازدواج کرد. اولین ازدواج او در سال 1964 با سونجی روی بود، اما در سال 1966 این ازدواج به طلاق انجامید. سال بعد، او با بلیندا بوید ازدواج کرد، اما مجدداً این ازدواج به طلاق منتهی شد. ازدواج سوم او با ورونیکا پورش بود و در نهایت، آخرین همسر او یولاندا بود که تا پایان عمرش در کنار او زندگی کرد. محمد علی پدر هفت دختر و دو پسر بود. در یک مصاحبه تلویزیونی، محمد علی به سوال مجری درباره داشتن بادیگارد پاسخ داد. او در این جواب به شمارش مشخصاتی از یک نفر اشاره کرد و در نهایت اظهار کرد که این صفات در واقع به خودش تعلق دارند. این پاسخ نشان از اعتماد به نفس و خودشناسی او به عنوان یک ورزشکار موفق بود.


سفر محمد علی کلی به ایران


سفر محمد علی کلی به ایران

در سال ۱۳۷۲، محمد علی به دعوت مقامات فدراسیون بوکس ایران، به ایران سفر کرد و با ورزشکاران و مقامات دیدار کرد. در این سفر، او مرقد مطهر امام خمینی (ره) را زیارت کرد، در نماز جمعه شهر تهران شرکت کرد و به شهر مقدس مشهد نیز سفر کرد. در این دوره، محمد علی در یک مسابقه بوکس با علی اصغر کاظمی، یکی از قهرمانان بوکس ایران در یکی از نمایشی‌ها، در سالن شیروی به مبارزه پرداخت. در این مبارزه، کاظمی نماد احترام به محمد علی، سر او را بوسید و مردم حاضر در ورزشگاه با استقبال باشکوهی از این ورزشکار بزرگ، احترام و تحسین خود را نشان دادند.مقاومت محمد علی کلی در مقابل بیماری 

در اواخر دوران حیاتی محمد علی کلی، او با مشکلات سلامتی جدی مواجه شد که اصلی‌ترین آن به بیماری پارکینسون مرتبط بود. بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی مزمن است که بر روی حرکت و کنترل عضلات تأثیر می‌گذارد. این بیماری با ایجاد مشکلاتی نظیر لرزش، افت کیفیت حرکت، سفتی عضلات، و مشکلات تعادل و هماهنگی همراه است. محمد علی کلی، که در دوران جوانی با ورزش بوکس به بزرگترین افتخارات خود دست یافته بود، به تدریج نتوانست از تأثیرات این بیماری فرار کند. این وضعیت بر طی زمان منجر به مشکلات حرکتی و اختلالات در زندگی روزمره او شد. با این‌حال، محمد علی به جرأت و با شجاعت به جلو رفت و نقش بزرگی در آگاهی‌افزایی درباره بیماری پارکینسون و نیازمندی‌های مرتبط با آن ایفا کرد. او با افشای و مبارزه با این بیماری، به عنوان یک الگوی امیدوارکننده برای افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی و جامعه عمومی شناخته شد.درگذشت محمد علی کلی

 در تاریخ 3 ژوئن 2016، خبر بازنشستگی محمد علی کلی به صدر جدول تمامی خبرگزاری‌های ورزشی داخلی و خارجی رسید. او در تاریخ 27 ژوئن 1979 با 56 پیروزی، 37 ناک‌اوت و 5 شکست از دنیای پر از خاطره و هیجانی بوکس خداحافظی کرد. با وجود بیماری پارکینسون، محمد علی توانست افتخار حمل مشعل المپیک آتلانتا را به دست آورد. در تاریخ 23 مه 2016، به دلیل مشکلات تنفسی، محمد علی به بیمارستان منتقل شد. پس از بستری شدن، وضعیت او به سرعت وخیم شد و پس از چند روز، در ساعت 9:04 عصر جمعه به وقت غرب آمریکا، پزشکان مرگ او را اعلام کردند و علت آن به عنوان یک شوک عفونتی ناشناخته ذکر شد. گفته شده است: "ما تنها یک زندگی داریم که به ما داده شده و به زودی هم از ما گرفته خواهد شد. اما آنچه را که برای این دنیا انجام می‌دهیم، تا ابد باقی خواهد ماند." این جمله نشان‌دهنده اعتقاد و تاثیرگذاری است که محمد علی به اهمیت ارزش‌ها و افعال ماندگار در زندگی اش اشاره کرده است.


افتخارات و جوایز محمد علی کلی


افتخارات و جوایز محمد علی کلی

محمد علی کلی، یکی از بزرگترین ورزشکاران بوکس تاریخ، افتخارات بسیار زیادی در طول دوره فعالیت حرفه‌ای و ورزشی خود کسب کرده است. در زیر به برخی از افتخارات برجسته محمد علی کلی اشاره می‌کنیم:

مدال طلای المپیک:

در المپیک تابستانی رم 1960، محمد علی کلی مدال طلای سبک وزن بوکس را به دست آورد.

قهرمانی جهان بوکس:

محمد علی سه بار به عنوان قهرمان جهان بوکس در دوزهای مختلف وزنی (سبک وزن، متوسط، سنگین) موفق شد.

مدال طلای المپیک آتلانتا:

در المپیک تابستانی آتلانتا 1996، محمد علی کلی افتخار حمل مشعل المپیک را به عنوان یکی از بزرگترین ورزشکاران جهان به دست آورد.

۱۹۶۴ - تبدیل به قهرمان سنگین وزن:

در سال ۱۹۶۴، محمد علی به عنوان قهرمان سنگین وزن جهان شناخته شد و این عنوان را به مدت ۳ سال نگه داشت.

مبارزات تاریخی:

محمد علی در مبارزاتی تاریخی با بزرگان بوکس مانند جو فریزر، جورج فورمن، سونی لیستون و جو کسوس کلانتر اعتراض‌آمیز و جذاب به میدان رفت.

دریافت جوایز و افتخارات عالمی:

محمد علی به عنوان ورزشکار سال و آیکون ورزشی جهان توسط مجلات و سازمان‌های ورزشی مختلف جهان انتخاب شد.

میراث فرهنگی:

محمد علی به عنوان یک شخصیت فرهنگی و اجتماعی مورد ارادت قرار گرفته و میراث بزرگی در زمینه ترویج انسانیت، عدالت اجتماعی و ارادت به حقوق شهروندی ایجاد کرده است.

مشعل المپیک آتلانتا:

حمل مشعل المپیک در مراسم آتلانتا 1996، به عنوان یکی از لحظات تاریخی و مهم در زندگی او بود.

پزشکان بدون مرز:

محمد علی به عنوان سفیر فعال و حامی سازمان "پزشکان بدون مرز" در خدمت به جوامع محروم و نیازمند جهانی شناخته شده است.
این افتخارات نشان از یک زندگی حرفه‌ای و شخصی پرافتخار و تأثیرگذار محمد علی کلی می‌دهند.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه افراد ثروتمند دنیا، خلاصه کتاب مدیریتی برای مدیران و مصاحبه های اختصاصی با کارآفرینان برتر ایران را برای مدیریت کسب و کار خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها