موقعیت شما در سایت:

زندگی نامه ری کراک

زندگی نامه ری کراک

0 نظر

0 لایک

270 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/11/03

توضیحات

ری کراک از کارآفرینان بزرگ قرن بیستم بود . او مدیر و مالک رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد، که روند توسعه و جهانی شدن برند را پیاده کرد.

ریموند آلبرت ری کراک، که معمولاً با نام ری کراک شناخته می‌شود، فردی بود که رستوران‌های زنجیره‌ای مشهور مک دونالد را به شهرت جهانی رساند. او نه تنها یک کارآفرین موفق در قرن بیستم بلکه یک میلیاردر خودساخته نیز بود. در سن ۵۲ سالگی، ری کراک با راه‌اندازی یک رستوران به عنوان یکی از شعب مک دونالد، به دنیای کسب و کار خوراکی وارد شد. تاکنون، کراک به‌عنوان یک کارآفرین موفق شناخته می‌شد. اما پس از مدتی کوتاه، او موفق به تبدیل شدن به مدیر و مالک اصلی رستوران‌های مک دونالد شد. این موفقیت به نوعی نشان‌دهنده استعداد و استراتژی کارآفرینانه ری کراک در مدیریت و توسعه کسب و کار بود. او توانست نه تنها شاهد گسترش شبکه مک دونالد، بلکه به عنوان یکی از غول های کارآفرینی در حوزه فست فود شناخته شود.


ری کراک کیست؟


ری کراک کیست؟

ریموند آلبرت ری کراک، متولد ۵ اکتبر ۱۹۰۲ در اوک پارک، ایلینوی، آمریکا به دنیا آمد. او کارآفرین برتر قرن بیستم و مالک مشهور زنجیره رستوران‌های مک دونالد بود. او پدری به نام لوئیس و مادری به نام رز داشت و با دو خواهر و برادر کوچک‌تر به نام‌های رابرت و لورن بزرگ شد. در دوران کودکی، مادرش رز کراک که خانه دار بود، با آموزش پیانو به کودکان و بزرگ‌سالان درآمد کمی داشت که به خانواده کمک می کرد. از سوی دیگر، پدر لوئیس با شغل تلگراف در وسترن یونیون مشغول به کار بود و تلاش‌های فراوانی برای پیشرفت در این شرکت انجام داد، اما به موفقیت موردنظر نرسید. او همچنین به ورزش بیسبال علاقه زیادی داشت و این علاقه به فرزندانش نیز منتقل شد. ریموند و برادر کوچک‌ترش، رابرت، اختلافات زیادی در نگرش و علایق داشتند. ری کراک علاقه‌ای به تحصیل نداشت و در دوران دبیرستان، تحصیلات خود را ادامه نداد و ترک تحصیل کرد. از سوی دیگر، رابرت یک دانش‌آموز سخت‌کوش بود. در آن دوره، ریموند را با دانش فنی بالا و استعداد در متقاعد کردن دیگران می شناختند. او به مرور زمان، با راه‌اندازی یک رستوران به نام مک دونالد، وارد دنیای کسب و کار شد و به تدریج به مالک اصلی و مدیر موفق این رستوران‌ تبدیل شد.زندگی شخصی ری کراک

ریموند آلبرت ری کراک در سال ۱۹۲۲ با اتل فلمینگ ازدواج کرد. پس از ۳۹ سال، در سال ۱۹۶۱ و در سن ۵۹ سالگی از همسر خود جدا شد. سپس در سال ۱۹۶۳ با جین دابینز گرین ازدواج کرد، اما پس از پنج سال، یعنی در سال ۱۹۶۸ دوباره از همسر خود جدا شد. در نهایت، در سال ۱۹۶۹ با جوآن منسفیلد اسمیت ازدواج کرد و این ازدواج تا زمان درگذشت او ادامه داشت. در سال ۱۹۷۲، ری کراک به دلیل فداکاری و صداقت خود، جایزه Horatio Alger را از انجمن Horatio Alger دریافت کرد. او همچنین به عنوان مالک تیم بیسبال لیگ اصلی، تیم سن دیگو پادرس را در سال ۱۹۷۴ خریداری کرد. همراه با مدیریت مک‌دونالد، این تیم تحت نظارت او قرار گرفت.شروع فعالیت های ری کراک در بازار کار

ریموند آلبرت ری کراک، در دوران تحصیل خود، به دنبال کسب تجربیات در مشاغل مختلف بود. ابتدا به عنوان یک فروشنده در یک خواربار فروشی کار می‌کرد. با داشتن توانایی بالای فروش، موفق شد میزان فروش محصولات خوارباری را افزایش دهد. پس از آن، یک دکه کوچک در کنار خانه‌اش گذاشت و در آنجا به همسایه‌ها نوشیدنی لیموناد می فروخت. این تجربه، اولین ارتباط او با تجارت محصولات غذایی بود. در سال ۱۹۱۶ و در سن ۱۴ سالگی، همراه با دو دوستش، یک فروشگاه موسیقی به نام "ری کراک موسیقی" راه اندازی کردند. در این فروشگاه، نت های موسیقی می فروختند. اما متأسفانه، این فروشگاه پس از چند ماه فعالیت، به طور کامل تعطیل شد و ری کراک اولین شکست تجاری خود را تجربه کرد. سپس، او چند ماه در فروشگاه نوشابه فروشی عمویش کار می کرد. در آنجا او توانست مهارت‌های فروش خود را بهبود ببخشد و تجربه‌های زیادی را در زمینه فروش بدست آورد. او به این آگاهی رسید که خنداندن مشتریان می‌تواند ایجاد اشتیاق بیشتری در آنها برای خرید محصولات به وجود آورد. توانایی او در لبخند زدن و خوش‌رویی او باعث شده بود که مشتریان احساس خوبی نسبت به خرید خود داشته باشند و اغلب به فروشگاه او بازگردند. این رفتار باعث وفاداری مشتریان به کسب و کار او می‌شد. در سال ۱۹۱۷، پس از گذراندن مقطع دوم راهنمایی، ری کراک تصمیم گرفت به عنوان یک راننده آمبولانس در جبهه جنگ جهانی اول خدمت کند. او با اراده به خدمت به کشورش در خط مقدم ایستاد. با این حال، به دلیل کم سن و سال بودنش و عدم اجازه شرکت در جنگ بر اساس قوانین آن زمان، او اجازه شرکت در جبهه را نداشت. با این حال، ری کراک تسلیم نشد و با دروغ گفتن درباره سن خود، توانست به نیروهای صلیب سرخ آمریکا بپیوندد. او در دوره‌های آموزشی پیش از اعزام شرکت کرد و در لحظه‌ی آماده‌سازی برای رفتن به جبهه، جنگ به پایان رسید. پس از بازگشت به شیکاگو، با اصرار پدر، دوباره به مدرسه لینکلن پیوست و تحصیلات خود را ادامه داد.


آغاز همکاری ری کراک با مک دونالد


آغاز همکاری ری کراک با مک دونالد

در سال ۱۹۵۴ میلادی (۱۳۳۳ شمسی)، ریموند آلبرت ری کراک یک رستوران در شهر سن برناردینو کالیفرنیا داشت که ماهانه مقدار زیادی تجهیزات آشپزی عمده را خریداری می‌کرد. این واقعه برای او جالب بود چراکه در آن زمان بسیاری از کسب و کارهای صنعت غذایی با مشکلات مواجه بودند. او تصمیم گرفت به صورت حضوری به این رستوران با نام مک دونالد سر بزند. مک دونالد توسط دو برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک‌ دونالد اداره می‌شد. این رستوران تنها محصولاتی مثل چیزبرگر، همبرگر، سیب‌زمینی سرخ شده، نوشیدنی و میلک‌شیک به فروش می‌رساند. تمرکز بر قیمت مناسب، کیفیت بالا، باعث جذب مشتریان زیادی شد. این نقاط قوت باعث افزایش تعداد مشتریان ماه به ماه می‌شد. با توجه به فراوانی مشتریان، برادران مک دونالد هر ماه تجهیزات خود را بیشتر می کردند تا بتوانند به تقاضای مشتریان پاسخ دهند. ری کراک همچنین از پتانسیل بالای مک دونالد آگاه بود؛ زیرا رستوران‌های مک دونالد با دستگاه‌های مونتاژ حجم زیاد غذا در زمان کم مجهز بودند. او تصمیم گرفت یک شعبه از مک دونالد راه‌اندازی کند. با صحبت با برادران مک دونالد، اولاً آنها علاقه نداشتند، اما ری کراک توانست آنها را متقاعد کند که مبلغی به عنوان حق و حقوق بابت استفاده از نام و روش‌های پخت مک دونالد به آنها بپردازد. این توافق به این شکل شد که حقوق مالی و معنوی مک دونالد به برادران مک دونالد تعلق داشت. با این حال، ریموند کراک به دلیل مشکلات جسمانی ناشی از آرتروز و دیابت، نمی‌توانست به راحتی مدیریت رستورانش را بر عهده بگیرد.
ری کراک؛ اختلافات تا خرید مک دونالد

تا سال ۱۹۵۹، تعداد رستوران‌های مک‌دونالد به ۱۰۰ شعبه رسیده بود، اما ریموند کراک هنوز به سود قابل توجهی از فروش این رستوران‌ها نرسیده بود. ریموند کراک با برادران مک‌دونالد تفاوت‌های زیادی داشت. این اختلاف‌ها باعث شد تا او تصمیم بگیرد با گرفتن وامی به ارزش ۲.۷ میلیون دلار، مشخصاً شبکه رستوران‌های مک‌دونالد را در سال ۱۹۶۱ از برادران مک‌دونالد خریداری کند. اما خرید مک‌دونالد به سادگی صورت نگرفت. ریموند کراک فکر می‌کرد با پرداخت این مبلغ، همه‌ی رستوران‌ها، از جمله رستوران اصلی در سن برناردینو، به مالکیت او می‌رسند. اما در آخرین لحظه، برادران مک‌دونالد از این تصمیم منصرف شدند و موافقت نکردند که شعبه اصلی مک‌دونالد جزء معامله باشد. در مقابل، کراک هم از اعطای حق امتیازی که تنها به صورت شفاهی وعده داده بود، منصرف شد.مرگ ری کراک

ری کراک در تاریخ ۱۴ ژانویه ۱۹۸۴ در سن ۸۱ سالگی به علت نارسایی قلبی درگذشت. جسد او در پارک یادبود ال کامینو در دره سورنتو، سن دیگو به خاک سپرده شد.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه افراد ثروتمند دنیا، خلاصه کتاب مدیریتی برای مدیران و مصاحبه های اختصاصی با کارآفرینان برتر ایران را برای مدیریت کسب و کار خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها